Archive

Archive

2017

Winner: The Dogs by Allan Stratton

Honour Books:

MiNRS by Kevin Sylvester

The Blackthorn Key by Kevin Sands

Nominees

2016

Winner: The Boundless by Kenneth Oppel

Honour Books:

The Night Gardener by Jonathan Auxier

In Real Life by Cory Doctorow

Nominees

2015

Winner: Ultra by David Carroll

Honour books:

Home Ice Advantage by Tom Earle
Loki’s Wolves by K. L. Armstrong and M. A. Marr
Nominees
 
2014
Winner:  Making Bombs For Hitler by Marsha Forchuk Skrypuch
Honour books:
Ungifted by Gordon Korman
Small, Medium at Large by Joanne Levy
Nominees
 
2013
Winner:  Box of Shocks by McMahan
Honour books:
Peter Nimble and his Fantastic Eyes by Jonathan Auxier
Undergrounders by David Skuy
Nominees
 
2012
Winner:  Dear George Clooney Please Marry My Mom by Susin Neilsen
Honour books:
Stolen Child by Marsha Forchuk Skrypuch
Half Brother by Kenneth Oppel
Nominees
 
2011
Winner:  Taken by Norah McClintock
Honour books:
Bank Job by James Heneghan and Norma Charles
Not Suitable For Family Viewing by Vicki Grant
Nominees 

 

2010

Winner:  Word Nerd

Honour books:

Dog Lost by Ingrid Lee

The Girl Who Could Fly by Victoria Forester

Nominees:

 

2009

Winner:  Dear Jo: The Story of Losing Leah and Searching For Hope by Christina Kilbourne

Honour books:

Schooled by Gordon Korman

Sketches by Eric Walters

Nominees:

 

2008

Winner:  We All Fall Down by Eric Walters

Honour books:

The Devil, the Banshee and Me by L. J. Falcone

Gemini Summer by Iain Lawrence

Nominees

 

2007

Winner:  The Crazy Man by Pamela Porter

Honour Books:

Pond Scum by Alan Silberberg

Walking With the Dead by L.J. Falcone

Nominees:

 

2006

Winner:  No One Must Know  by Eva Wiseman

Honour books:

Heaven Shop by Deborah Ellis

Airborn by Kenneth Oppel

Nominees:

 

2005

Winner:  Waiting For Sarah by Bruce McBay and James Heneghan

Honour Books:

New Girl by Mary Ann Scott

Flames of the Tiger by John Wilson

Nominees:

 

2004

Winner:  Firewing by Kenneth Oppel

Honour books:

Parvana’s Journey by Deborah Ellis

Irish Chain by Barbara Howard-Attard

Nominees

 

2003

Winner:  If I Just Had Two Wings by Virginia Frances Schwartz

Honour books:

Out of the Fire by Deborah Froese

Stones by William Bell

Nominees:

 

2002

Winner:  The Breadwinner by Deborah Ellis

Honour books:

Rebound by Eric Walters

Raspberry House Blues by Linda Holeman

Nominees

 

2001

Winner:  Sunwing by Kenneth Oppel

Honour books:

Angels Turn Their Backs by Margaret Buffie

Dahling, If You Luv Me, Would You Please, Please Smile by Rukhsanna Khan

Nominees:

 

2000

Winner:  Silverwing by Kenneth Oppel

Nominees:

 

1999

Winner:  Awake and Dreaming by Kit Pearson

Nominees:

 

1998

Winner:  Mystery at Lake Placid by Roy MacGregor

Nominees:

 

1997

Winner:  Bringing Up Beauty by Sylvia McNicholl

Nominees:

 

1996

Winner:  Daniel’s Story by Carol Matas

Nominees

 

1995

Winner:  The Mystery of the Missing Will by Jeni Mayer

Nominees

 

1994

Winner:  Looking At the Moon by Kit Pearson

Nominees

 

1993

Winner:  Can You Teach Me To Pick My Nose? By Martyn Godfrey

Nominees

 

1992

Winner:  Five Days of the Ghost by William Bell

Nominees

 

1991

Winner:  The Zucchini Warriors by Gordon Korman

Nominees

 

 

 

 

 

Promoting Canadian children's literature since 1990